CPFC Polska

Borzęcki: Wygląda mi to na bardzo udany transfer Crystal Palace

Borzęcki: Wygląda mi to na bardzo udany transfer Crystal Palace
cpfc.co.uk

Crystal Palace w czwartkowy poranek sfinalizował transfer Jeana-Philippe'a Matety z 1. FSV Mainz 05. W związku z tym poprosiliśmy dziennikarza TVP Sport, Marcina Borzęckiego doskonale znającego klimat Bundesligi, o krótką charakterystykę nowego nabytku The Eagles.  

"Wygląda mi to na bardzo udany transfer Crystal Palace, choć dla nabrania dystansu dodam, że pozyskanie przez West Ham Sebastiana Hallera też mi na taki wyglądało. Tak czy owak, obaj Francuzi mają wiele wspólnych cech." - rozpoczął Borzęcki. 

23-latek w obecnym sezonie strzelił 10 bramek w 17 występach, z czego 7 trafień przypada na mecze ligowe. Nawiązanie do Hallera nie jest przypadkowe, gdyż Mateta podobnie jak jego rodak dysponuje świetnymi warunkami fizycznymi - mierzy aż 192 centymetry. 

"Mateta to piłkarz wysoki, dobrze grający w powietrzu, silny, ale przy tym sprawnie operujący piłką. Nie ma co się oczywiście spodziewać po nim fajerwerków technicznych, ale nie sprawia mu kłopotu opanowanie podania, minięcie rywala, wykreowanie okazji strzeleckiej w gąszczu nóg w polu karnym. Dysponuje dobrym wykończeniem, operuje głównie w szesnastce, a jeśli chcieć wrzucić mu jakiś kamyczek do ogródka to różnie bywało z jego mentalem." - opisuje go nasz ekspert. 

Okazuje się, że były młodzieżowy reprezentant Francji nie ma łatwego charakteru i lubi postawić na swoim. Fani ekipy z Moguncji nie ukrywali radości z jego odejścia, gdyż napastnik od dłuższego czasu szukał sposobu na opuszczenie Mainz.

"Latem w Moguncji mieli z nim trochę problemów, próbował wymusić odejście z klubu, miał też jakieś drobne przeboje we Francji, gdzie napadnięto go i spalono mu samochód. Ale nawet po tym cięższym okresie wrócił do zespołu i był jego najlepszym strzelcem. Jeśli rzeczywiście Anglicy tak dobrze skonstruowali jego umowę, jak mówi się o tym w brytyjskich i niemieckich mediach, to może się okazać, że strzelili w dziesiątkę, a sam Mateta też strzeli niejednego gola." - skwitował na koniec. 

Orły wypożyczyły rosłego snajpera na 18 miesięcy za 3 miliony euro z obowiązkiem wykupu za dodatkowe 15 milionów euro w przypadku rozegrania przez Matetę 15 spotkań w kolejnym sezonie. Mateta lada moment zostanie zgłoszony do rozgrywek i ma być gotowy do gry przeciwko West Hamowi w najbliższy wtorek.